Misia v Malaďožnom

 

    Malé mestečko Malaďožnyj (Молодёжный) sa nachádza okolo 100 km na severovýchod od Karagandy. Postavili ho v druhej polovici 20. storočia, keď sa stavalo umelé vodné rameno z rieky Irtyš, ktoré malo vodou zásobovať Karagandu. Neskôr tam otvorili povrchový lom na uhlie. Prišlo tam žiť mnoho mladých ľudí z Karagandy a aj preto má názov Malaďožnyj. Mestečko postavili bez Boha a kostol, či niečo podobné v ňom nemalo svoje miesto. Až po rozpade Sovietskeho zväzu sa postavil pravoslávny chrám, mešita a dve modlitebne protestantských cirkví.

    Práve tu žila Valentína, ktorá bola veriacou katolíčkou a dlhé roky chodievala podľa možností do kostola do Karagandy. Na Veľkú noc v roku 2000 jej mladý kňaz ponúkol, žeby mohli kňazi prichádzať slúžiť sv. omše do Malaďožného. Ona sa tomu zaradovala, nechala adresu a o týždeň v nedeľu bola v mestečku slúžená prvá svätá omša v byte babušky Vali. Odvtedy kňazi prichádzali pravidelne každú nedeľu.

    V roku 2001, bol kúpený dom, v ktorom začali žiť prvé dve laičky zo Slovenska Eva a Lucia. V rokoch 2002 až 2004 bol dom rekonštruovaný a žili v ňom robotníci. Z veľkého dvojdomu sa stala kaplnka spolu s niekoľkými izbami, ktoré slúžia ako ubytovanie pre kňaza, misionárov - laikov a taktiež priestory pre ľudí, ktorí tu prichádzajú na duchovné cvičenia. V čase prestavby prichádzali pomáhať v pastorácii slovenka Mária a češka Kristína. Vznikla farnosť svätých Anjelov strážcov.

    Od roku 2004 tu pôsobili: Daniela Novotná, Viktória Debrecká, diakon Jozef Slezák, Eva Štrbová, otec Vladimír Dzurenda, ktorý pôsobil v Karagande, Ján PapčoVeja HučkováDaniel KyškaEva Lesnická, Veronika Jackuliaková

    Celý ten čas kňazi prichádzali každú nedeľu slúžiť sv. omšu. Počas týždňa sa pastorácii venovali laici, ktorí pripravovali farníkov k prijatiu sviatostí, mávali stretnutia s deťmi, navštevovali chorých, pestovali zeleninu vo veľkej záhrade a snažili sa tu zanechať kus seba. Počas leta prichádzali deti z Karagandy na tábory a niekoľkokrát počas roka prichádzali mladí, či dospelí na víkendové duchovné obnovy.

    V januári 2011 otec arcibiskup Ján Pavel Lenga ustanovil pre farnosť stáleho kňaza - otca Valeriána Ermisha, ktorý tam pôsobí spolu s Danielom.